Summit NATO 2024: Požadavky na kapacity a schopnosti ČR
Středa, 2. října, 14:00
PCTR spolupracovalo s New Genration Warfare Centre na realizaci této konference.
Konferenci zahájil svým projevem Mirek Topolánek, býv. premiér a předseda ODS. Podtrhl, že v současné bezpečnostní situaci, kdy Rusko vede agresi proti Ukrajině a mohutně zbrojí, je nutné:
1/investovat do obrany;
2/ zorganizovat obrannou připravenost celé společnosti a celého státu již v době míru na základě dialogu a spolupráce státu se soukromým sektorem, aby mj. nevznikaly drahé duplikace např. v logistické oblasti, které již v soukromém sektoru existují;
3/ rozvíjet domácí obranný průmysl a vyzbrojovat českou armádu českými prodikty, pokud je to jen trochu možné a myslitelné – z důvodů ekonomických i bezpečnostních.
Náčelník generálního štábu AČR gen. Karel Řehka poukázal ve světle summitu NATO ve Washingtonu na obsah přijatých rozhodnutí – nutnost navýšit kvalitativně i kvantitativně schoúnosti aliančních armád včetně AČR. Zdůraznil důležitost navyšování kvality i množství cvičení, za účelem dosažení potřebné bojové připravenosti, která dříve nebyla vysoká z řady důvodů.
Zástupce GT NATO Boris Ruge shrnul výsledky summitu NATO ve Washingtonu z aliančního pohledu a vyzdvihl současný zodpovědný český přístup. Kurt Volker, býv. velvyslanec USA při NATO a býv. zmocněnec USA rpo Ukrajinu, zdůraznil důležitost rozhodnutí summitu NATO ve Washingtonu pro zajištění obranyschopnosti Aliance a popsal, co lze očekávat od kandidátů na prezidenta v prezidentských volbách v USA, pokud budou zvoleni.
V rámci 1. panelu Radek Šedivý, ředitel Odboru bezpečnostní politiky MZV, a Jan Jireš, vrchní ředitel Sekce obranného plánování a strategií MO, popsali průběh summitu jako konsensuální a přístup členů jako odhodlaný čelit bezprecedentním hrozbám vracejícím nás na úroveň studené války. Jan Jireš také popsal přístup členů NATO k hodnocení hrozeba a obrannému plánování od konce studené války po současnost. Dnes se opět plánuje na konkrétní hrozbu přicházející z Ruska.
Ve 2. panelu poslanec Karel Krejza, předseda představenstva STV Group David Hác a bývalí náčelníci generalního štábu gen. Jiří Šedivý a gen. Josef Bečvář probrali kroky potřebné k naplnění požadavků přicházejících z NATO. Karel Krejza, stejně jako Mirek Toplánek, podtrhl důležitost rozvoje domácího obranného průmyslu a vyzbrojování AČR domácími produkty. David Hác deklaroval připravenost průmyslu naplnit požadavky AČR i dalších aliančních zemí, zdůraznil však důležitý moment – vlády a jejich ministerstva obrany musí průmyslu říci, jaké jsou plány a cíle, aby se průmysl mohl přizpůsobit a připravit. Jiří Šedivý upozornil, že naplnění nových požadavků bude vyžadovat dlouhodobé soustředěné úsilí a spolu s Josefem Bečvářem podpořil nutnost vybudovat systém rezervistů, kteří by byli schopni rychle doplnit mírovou profesionální armádu.
New Generation Warfare Centre připravilo pro konferenci shrnutí ze simulací možných konfliktů s Ruskem na východním křídle NATO. Simulace týkající se Rumunska, Polska či baltských států se zaměřovaly na první dny možné ruské agrese, kdy musí být členský stát NATO schopen zareagovat vlastními silami, než přijdou na pomoc v rámci kolektivní obrany ostatní spojenci. Shrnutí představil Greg Melcher.